Проект від 23.04.14
Президенту України П.О. Порошенко
РЕЗОЛЮЦІЯ (ЗВЕРНЕННЯ)
мирного зібрання мешканців міста Нікополя у захист життя, конституційних прав і здорового майбутнього населення 30-ти км. зони спостереження Запорізької АЕС
м. Нікополь 25 квітня 2015 року
Ми, мешканці м. Нікополя, найбільшого поселення 30-ти км. зони спостереження Запорізької АЕС, згадуючи 29-ту річницю трагедії Чорнобиля і вшановуючи жертви цієї найстрашнішої в історії людства аварії, заради запобігання подібних катастроф у майбутньому, вважаємо неприпустимо ризикованими і небезпечними для людей і Творіння Божого плани понад проектної експлуатації старих ядерних реакторів Запорізької АЕС, побудованих за декілька кілометрів від Нікополя, у густонаселеному регіоні України.
Заплановане продовження терміну експлуатації 30-ти річних реакторів суттєво піднімає ризик повторення Чорнобиля і Фукусіми на українській землі, веде до значного збільшення обсягів радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива, що вже бездумно розміщено і продовжує розміщуватися поруч із домівками понад 300 тис. мешканців зони спостереження ЗАЕС.
Разом із тим, у своїх планах НАЕК «Енергоатом» не звертає увагу на існуючі катастрофічні головні соціально-екологічні показники міста Нікополя і регіону, до яких слід віднести стан здоров’я та смертність населення. Так, згідно з даними проведеного у 2014 році екологічного аудиту, загальна смертність населення м. Нікополя майже на 20% вища, ніж смертність у цілому по Україні, а за даними Генплану міста, у Нікополі спостерігається нез’ясований показник над смертності мешканців у віковій категорії від 25 до 39 років, що в умовах запланованого збільшення радіаційно-антропогенного навантаження полишає наше поселення здорового майбуття.
У той же час, в умовах наближення до ЗАЕС театру військових дій та зростання ядерно-терористичних загроз, у сусідстві з найбільшою в Європі АЕС, понад 100 тис. мешканців Нікополя не можуть в оперативному режимі отримати достовірну інформацію про радіаційну ситуацію у місті, бо єдине, встановлене на даху місцевого ЦУМу дозиметричне табло, вже декілька років тому демонтоване ЗАЕС для «спокою» населення. Наразі, мешканці Нікополя не навчені як діяти в умовах ядерної аварії, а керівництво міста неодноразово заявляло про неготовність до неї. Сьогодні нікопольці навіть не мають у своїх оселях калію йодиду, край необхідного для вживання у перші часи радіаційної аварії.
Наслідки катастрофи на АЕС Фукусіма-1 примусили владу Японії переглядати систему планування захисту населення від наслідків можливих аварій на АЕС і збільшити розміри зон планування захисних заходів з 30-ти до 50-ти кілометрів. Тепер у Японії звична, 30-км. зона відноситься до «зони термінових захисних дій» і у цій зоні повинні бути встановлені радіометри для оперативного інформування населення і місцевої влади, а для всіх жителів 30-кілометрової зони повинні бути приготовані індивідуальні дозиметри і захисний одяг.
Враховуючи зазначене, ми вимагаємо захистити гарантоване Конституцією України наше право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, порушені соціальні і екологічні права та заради здорового майбутнього Нікополя і України прийняти наступні рішення :
- Терміново, на прикладі дій японського уряду, вжити належні заходи з підвищення аварійної готовності та інформування населення і органів місцевого самоврядування 50-ти км. зони впливу Запорізької АЕС в експлуатаційному та аварійному режимах.
- Скасувати всі плани понад проектної роботи старих ядерних реакторів на Запорізькій АЕС та інших українських АЕС і вивести їх з експлуатації у встановлені проектами терміни.
- Прийняти нову Енергетичну стратегію України, засновану на без’ядерних, відновлювальних засобах генерації електроенергії, на енергоефективності та енергоощадливості.
- Заборонити складування та подальше накопичування відпрацьованого ядерного палива ЗАЕС у густонаселеному регіоні і забезпечити його перевезення до централізованого сховища, що будується у зоні відселення ЧАЕС.
- Припинити цілорічну продувку ставка-охолоджувача ЗАЕС у Дніпро, єдине джерело нашого питного водоспоживання.
- Забезпечити державне страхування та фінансування діагностики і лікування мешканців м. Нікополя і регіонів розміщення АЕС від хвороб і розладів здоров’я, пов’язаних із радіаційно-антропогенним впливом.
- Спрямувати кошти компенсації ризику проживання в 30-ти км. зоні АЕС на цілі охорони здоров’я та екологічної безпеки громадян.
- Забезпечити пільговий безлімітний режим споживання електричної енергії у зоні спостереження АЕС в розмірі не менше 50% від діючих тарифів для населення.
- Забезпечити виконання протиаварійних заходів і йодопрофілактики для населення регіону Запорізької АЕС у радіусі 50 кілометрів від АЕС.
- Встановити інформаційні радіометричні табло та інші засоби інформування про радіаційний стан у громадських місцях Нікополя та в інших населених пунктах зон спостереження АЕС.
Проект резолюції підготовлений
спілкою «Громадянський Дозор»
|