З метою посилення громадського контролю за виконанням природозахисних заходів, ередбачених затвердженим наприкінці 2010 року Стратегічним планом розвитку Нікополя спілка "Громадянський дозор" спрямувала до міського голови Руслана Токаря низку звернень, що стосуються екологічної безпеки міста.
У першому зверненні наголошується, що Стратегічним планом сталого розвитку м. Нікополя до 2020 року передбачено формування перспективних інвестиційних програми і бюджету міста з урахуванням цього плану, тобто при підготовці міського бюджету виконавчі органи вносять, а міська рада приймає рішення по фінансуванню завдань Стратегічного плану.
Згідно із Стратегічним планом, ціль № 10, а саме «Охорона та раціональне використання та відтворення природних ресурсів» передбачено прийняття у 1-му кварталі 2011 року заяви про Екологічну політику міської ради, проведення протягом 2011 року Екологічного аудиту міста, розробку Програми стабілізації його екологічної ситуації, розробку довідника по управлінню відходами для мешканців міста, тощо.
Керуючись Законом України "Про інформацію", спілка просить надати офіційне роз’яснення щодо конкретних заходів, вжитих міською радою та її виконавчими органами для виконання у 2011 році зазначених завдань Стратегічного плану сталого розвитку міста.
У другому зверннні спілка просить надати інформацію про використання протягом 2010 року закупленого понад рік тому (вартістю понад 300 тис. грн.) за кошти екологічного фонду міста обладнання для переробки деревини у паливні брикети.
У третьому зверненні "Громадянський дозор" нагадує, що завдяки наполегливій боротьбі громадськості міста за права мешканців контрольованої зони спостереження Запорізької АЕС, у 2010 році Нікополь вперше отримав кошти на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження ЗАЕС. Але, зазначає спілка, переважна частина цих коштів, тодішньою місцевою владою без обговорення з громадою була спрямована на виконання робіт, що мають високій рівень корупційної заангажованості і фактично ніяким чином не компенсують наявні негативні ризики та впливи від сусідства із ЗАЕС.
Як еколого-правозахисна організація, спілка організувала і провела десятки мітингів у захист соціально-екологічних прав мешканців контрольованої зони ЗАЕС та підготуваала і направила на адресу Президента та Уряду України їх резолюції, у яких основні вимоги були спрямовані на створення умов для покращення та захисту здоров’я сьогоднішнього і майбутнього поколінь нікопольців.
Зважаючи на це, «Громадянський дозор», закликає Р.Токаря вжити всі необхідні заходи задля спрямування запланованих до надходження у бюджет Нікополя в 2011 році коштів компенсації ризику населення території зони спостереження ЗАЕС на захист здоров’я мешканців міста, а саме: -
- безкоштовне діагностування та обстеження населення міста на екологозалежні захворювання;
- придбання сучасного діагностично-лікувального обладнання (томографи, рентген апарати, тощо) для міських закладів охорони здоров’я;
- забезпечення міських закладів охорони здоров’я новою білизною, належним устаткуванням, харчуванням хворих, тощо; - покращення умов праці медпрацівників та лікування людей;
- розвиток профілактичної та реабілітаційної медицини;
- створення пільгових комунальних аптечних закладів.
Разом із тим, наголощує спілка, нагальним для Нікополя є створення на кошти компенсації ризику проживання біля ЗАЕС муніципальної системи радіаційного спостереження, будівництво та забезпечення у належному стані евакуаційних шляхів, забезпечення безкоштовного користування засобами провідного радіомовлення на випадок повідомлення про надзвичайні ситуації, тощо.
*** З метою формування перспективного плану дій органів місцевого самоврядування Нікополя в межах асоціації «Енергоефективні міста України» спілка надала на адресу міського голови Р.Токаря пропозиції, оголошені Енергетичним офісом «Громадянського дозору» на громадських слуханнях, які відбулися у Нікополі 18 листопада 2000 року і висновки яких були повністю проігноровані тодішньою виконавчою владою міста на чолі із С.Старуном.
Для цього Р.Токарю надані копії депутатських звернень голови спілки Ю.Бабініна щодо покращення енергоєфективності та енергозбереження у місті та інформаційний збірник спілки «Енергія у твоєму домі», який містить у собі актуальні пропозиції і стратегії щодо розвитку альтернативного енергозабезпечення Нікополя.
|